*Безкоштовні дзвінки для всіх операторів

НОВЕ ВІДЕО НА ЮТУБ-КАНАЛІ: ШВЕЙЦАРСЬКІ ГОДИННИКИ ALPINA

НОВЕ ВІДЕО НА ЮТУБ-КАНАЛІ: ШВЕЙЦАРСЬКІ ГОДИННИКИ ALPINA

Всім привіт - з вами Юля на Ютуб-каналі THEWATCH! Повільно, але впевнено ми наближаємось до 14000 підписників. Вважаю це непоганий результат для нашого годинникового комьюніті, але можна й краще, правда? Тому нагадаю вам підписатись на наш канал, щоб не пропустити нічого цікавого.

Періодично бачила запити зробити огляд на швейцарський бренд Alpina. І от зірки зійшлись та всі обставини склались так, щоб нарешті розповісти вам історію бренду Alpina більш докладно.

Перш ніж перейти саме до огляду, поділюсь з вами деякими спостереженнями та думками. Коли ми починали нашу годинникову історію, ми самі були сфокусовані на гучних брендах, в першу чергу фешн. Те, що одразу впадало в око і було впізнаним - оце клас, вважали ми семирічної давності. Але з часом, занурюючись в світ годинників глибше, ми почали трошки більше замислюватись над true watchmaking - справжнім годинникарством. І стали цікавитись іншими брендами, з захопливою та що не менш важливо наповненою історією. Це захоплення крок за кроком привело нас до того, що ми маємо зараз - формування справжнього годинникового комьюніті зі схожими інтересами та цінностями. До речі, привіт всім активним підписникам нашого Телеграм-каналу, де ми дискутуємо про нові релізи та ділимось цікавими екземплярами своїх колекцій.

Короче кажучи, я до чого. Alpina однозначно не можна вважати популярним брендом, на кшталт Tissot чи Maurice Lacroix. Тим не менш, в бренду є і цікава історія, і влучні годинники. Тому пропоную трошки зануритись у світ Alpina, і потім зробити свої власні висновки.

Отже, історія Alpina дуже тісно пов’язана з гірськими ландшафтами - це і недивно, якщо одразу ж уявити собі неймовірні види швейцарської природи. Саме гори, прекрасні та водночас суворі стали натхненням для заснування бренду. Скажете, що це все лірика?

Та не зовсім, тому що 140 років тому, в 1883 році, саме альпініст Готліб Гаузер разом із колегами, також альпіністами, заснував годинниковий кооператив у Вінтертурі. Він базувався на концепції альпіністського товариства і у той час мав назву «Alpina Union Horlogère S.A.» («Кооператив швейцарських годинникарів»).

alpiner extreme AL-525GR4AE6

Кооператив складався з мережі продавців годинникових компонентів навколо Біля, включаючи постачальника годинникових механізмів J. Straub & Co., і кооперативних майстерень, які виконували функцію збірки окремих компонентів. Мета полягала в тому, щоб виготовити міцні годинники, які могли б витримати екстремальний гірський ландшафт. Багато годинникарів вступали в асоціацію, щоб купувати годинникові механізми, а пізніше організовували власне виробництво.

Після успішної презентації перших власних механізмів на першій всесвітній виставці в Парижі в 1900 році, Alpina стала зареєстрованою торговою маркою для механізмів, розроблених членом кооперативу Якобом Страубом в 1901 році. Заготівлі для них робили на фабриці Alpina Ebauche у Женеві, але останні кроки у виробництві калібрів здійснювалися у Б'єнні. Ці механізми демонстрували прообраз майбутнього логотипа, у якому трикутник охоплює коло. Трикутник же фактично відтворював форму гори Маттерхорн. Кілька років потому, у 1908 році, була зареєстрована торгова марка «Alpina», а логотип перетворився на червоний трикутник «Alpiner», який досі є їхньою емблемою.

Для виробництва годинників у Німеччині в 1909 році Alpina заснувала представництво в Гласхютте. Тож тепер фабрики розташовувалися в Женеві, Б'єнні, Безансоні та Гласхютте.

Історія Alpina також пов’язана з військовими - з усіх наших випусків ви маєте пам’ятати, що якби прикро це не звучало, але війна є потужним драйвером інновацій, в тому числі й годинникової індустрії.  alpiner extreme AL-525GR4AE6

Тож в 1912 році Alpina випустила свої перші хронометри на основі моделі Saxon. Годинник мав спусковий механізм Glashutte замість традиційного швейцарського анкерного спуску. Через рік ці моделі вже використовував німецький флот.

Під час Першої світової війни через військові обмеження на імпорт було практично неможливо доставляти деталі зі Швейцарії на фабрику. В результаті в 1917 році, ближче до закінчення Першої світової війни, Асоціація «Union Horlogere» формально розпалася. Згодом було зареєстровано два окремих об'єднання: одне в Б'єнні, у Швейцарії, інше у Берліні. Швейцарські члени, які раніше входили до складу Union Horlogere, сформували третю окрему асоціацію.

Після Першої світової війни справи компанії покращились і Alpina перейшла до виробництва спортивних годинників.

В 1920-х роках Alpina оснастила пілотними годинниками різні підрозділи військово-повітряних сил. Виходить, що Alpina розробила годинники не тільки для гірського світу (маю на увазі Alpiner), а й для інших стихій. В сучасному асортименті ви можете побачити колекцію Seastrong (ототожнює воду) і Startimer (відповідає за повітря).

Враховуючи те, що багато годинників Alpina почали активно продаватись за межами Швейцарії, компанія була однією з перших, хто запровадив міжнародну гарантію в 1926 році. 

Через кілька років, у 1933 році, Alpina випустила Block, спортивний годинник в сталевому корпусі, який фактично відтворив образ спортивного хронометра, яким ми знаємо його зараз. Модель мала запатентовану заводну головку (Brevet 1464), яка не пропускала всередину пил та повітря, таким чином захищаючи чутливий механізм. alpiner extreme AL-525GR4AE6

У 1938 році з'явились Alpina 4, як ви здогадались цифра 4 - це посилання на 4 основні характеристики: водонепроникність, ударостійкість, антимагнітність і стійкість до корозії. Модель працювала завдяки калібру власного виробництва Alpina 592 з протиударною системою Incablock і з успіхом випускався аж до початку «кварцевої» революції.

Наприкінці 1960-х характеристики розширили з 4 до 10 у відповідних Alpina 10. На цьогорічній презентації годинника Heritage Carrée Mechanical журналіст Лоренцо Майлард влучно відмітив що «Alpina була не єдиним брендом, який говорив про спортивні годинники. Але вони були одними з перших, які зробили їх більш привабливими для масового ринку, і мали для цього сильну історію».

Знову ж таки через війну в 1940-их роках ми бачимо багато технічних нововведень і новацій, що вдосконалили технології виробництва. А це своєю чергою дозволило виробляти годинники у великих кількостях. 

І тут серед значної конкуренції стає архіважливим зацікавити потенційних покупців за допомогою якісного маркетингу. Тож в 1940-х роках Alpina організовує щорічний конгрес, куди запрошують продавців, журналістів та колекціонерів. На 60-річчя Альпіни в 1943 році були присутні аж 2000 гостей.

Наприкінці 1940-х років Alpina випустила свій перший автоматичний механізм і версію Alpina 4 з хронографом. У 1960-х роках з’явився дайверський годинник та жіночі моделі.

Далі на Alpina чекали темні часи «кварцової кризи»: від колись величезної фабрики у Вінтертурі залишилася лише одна кімната зі складом, де найкращі зразки «альпіністів» (так назвали Alpina 4 її шанувальники) терпляче чекали на відродження марки.

alpiner extreme AL-525GR4AE6

В результаті з початку 1980-х до 2000 року бренд майже не існував, а точніше був неактивним. Однак в 2002 році Альпіну придбали Петер та Алетта Стас, власники іншого швейцарського бренду Frederique Constant і вже в 2003 на Baselworld було офіційно оголошено про відродження бренду. 

У наступні роки поблизу Женеви знову відкрились власні виробничі потужності компанії, а на ринку з’явились численні моделі. З 2003 року Alpina випустила 4 абсолютно нових власних калібри з ускладненнями: турбійон AL-980, AL-718 з функцією світового часу, автоматичний калібр AL-950 і AL-710 з малою датою. У 2015 році Alpina Horological Smartwatch - перший годинник Swiss Made з аналоговим циферблатом, який підключається до смартфона. 

В 2016 році Alpina разом з Frederique Constant придбав японський гігант Citizen і з того часу контроль над брендом знаходиться у концерну. Ви можете подумати, що такі угоди обмежують бренди та ставлять під удар їхню самостійність та незалежність. Проте це не зовсім так, тому що в гру вступає доступ до неабияких матеріальних ресурсів, що є запорукою розвитку та зростання в майбутньому.

Наразі в асортименті Alpina є 4 основні колекції - Alpiner, Startimer, Seastrong та Comtesse. Alpiner посилається на канонічну колекцію Alpina 4 і має в асортименті декілька корпусів - власне, Alpina 4 в різних модифікаціях, наприклад з функцією хронографа або GMT чи навіть автоматичний регулятор. Alpiner Extreme, який ми оглянемо в цьому відео, та новинка 2023 року, вінтажні прямокутні HERITAGE CARRÉE. alpiner extreme AL-525GR4AE6

Startimer представлений різноманітними варіаціями на тему пілотських годинників, від звичайного кварцу до механічних хронографів, також в декількох корпусах.

Seastrong відповідає за дайверський напрямок та представлений в двох корпусах - більш масивному та типовому для багатьох брендів корпусі компресор.

Comtesse - це суто жіноча колекція, в якій переважає спортивний стиль та великі корпуси.

В нещодавньому інтерв’ю бренд-менеджер Альпіна Oliver van Lanschot Hubrecht наголошує, що найбільшою популярністю користується нещодавня новинка Alpiner Extreme, тож саме її ми і оглянемо.

Взагалі цю серію можна назвати переосмисленням, бо оригінальна версія з’явилась в 2005 році. Попри те, що в ній є багато від оригіналу, тим не менш, новий сталевий корпус у формі напівінтегрованої подушки став менше за розміром, а також загалом менш агресивним та більш округлим.

Габарити корпуса складають 41 на 42,5 мм при товщині 11,5 мм. Грані корпусу поєднують шліфовані, поліровані, скошені, кутові і поглиблені поверхні завдяки конструкції, що дещо нагадує сендвіч. Чітко шліфований і полірований безель має шість гвинтів, кожен з яких прикрашений трикутним гірським мотивом як знак альпійської спадщини Alpina.

Заводна головка Alpina з логотипом має потужний захист із прогумованою накаткою, що дозволяє легко користуватись нею навіть в альпіністських рукавичках. Крім того, ця гума візуально поєднує заводну головку з текстурованим паттерном інтегрованого каучукового ремінця. З обох боків головку прикривають захисні виступи, а для збереження симетричності аналогічний виступ розташований і на лівій стороні корпусу.

В нашому випадку ми маємо механічний трьохстрілочник, який наразі існує в 6 варіаціях - дві на браслеті з синім та сірим циферблатом та чотири на каучукових ремінцях з чорним, синім та зеленим циферблатом. Ми обрали найбільш привабливий на нашу думку варіант, в якому відтінки зеленого змінюються від лісового до оливкового в різних умовах освітлення. alpiner extreme AL-525GR4AE6

Циферблат має глибоко текстуровану поверхню, із повторюваним трикутним візерунком, який надає дизайну майже архітектурної тривимірності. Ребра та виїмки, утворені цим малюнком, також комбінуються з легким ефектом сонячних променів, створюючи низку відблисків і тіней за різних умов освітлення. 

Класичні стрілки в стилі alpha поєднуються з гранованими індексами та впізнаваною червоною трикутною секундною стрілкою-противагою. На третій годині маємо прямокутну апертуру дати зі сталевою рамкою. Циферблат під сапфіровим склом з антивідблисковим покриттям досить читабельний завдяки щедрій кількості люма на індексах та стрілках.

Перегортаємо годинник і крізь прозору сапфірову кришку бачимо механічний калібр AL-525, заснований, як ви, мабуть, здогадались, на все той же Sellita SW-200, яка працює на частоті 28 800 та забезпечує запас ходу 38 годин. Альпіна додали в цей механізм декілька деталей, таких як воронені гвинти та унікальний асиметричний ротор Alpina з чорним покриттям.

Спортивний дизайн доповнює зелений каучуковий ремінець з рельєфною текстурою, який закривається за допомогою міцної складаної застібки з брендингом. Водозахист годинника складає непогані 200 метрів.

До речі, нещодавно Альпіна додала нові версії Регулятор, які мають окремі регістри з годинами на 10, центральними хвилинами та маленькими секундами на 6 годині. В Україну вони поки що не приїжджали.

А тепер переходимо до підсумків. Без сумнівів, дивлячись на дизайн годинника ви пригадаєте тренд на інтегровані браслети, може навіть подумаєте про неминучий слід всюдисущого Джеральда Дженти. Однак насправді, попри деякі подібні деталі, Alpiner Extreme вийшов досить самобутнім і не так вже багато тут запозичених нюансів. Корпус виконано якісно, він ніби потужний, а з іншого боку округлий та м’який, і ця гра на контрастах виглядає досить свіжою та нетривіальною. alpiner extreme AL-525GR4AE6 Можна звісно посперечатись на рахунок механізму - чи не замало наразі 38 годин запасу ходу і чому тут знову та сама Sellita. Проте тримайте в голові той факт, що базу від Sellita використовує Maurice Lacroix, Oris в більш бюджетних моделях, Doxa, TAG Heuer та купа інших брендів. Тож це зовсім не кримінал, хоча й хотілось би отримати практичніший запас ходу. З іншого боку, калібр стабільний та перевірений, і це теж перевага, про яку не варто забувати.

Як ви зрозуміли з історії, Альпіна пережила важкі часи і була за крок від того, щоб зникнути як бренд взагалі - це сталось з багатьма годинниковими компаніями під час кварцової кризи. І дуже великою вдачею для бренду стала співпраця спочатку з концерном Frederique Constant, а потім з Citizen Group.

Тому хоча асортимент у Альпіна не величезний, тим не менш, є досить цікаві моделі, особисто мені сподобались свіженькі HERITAGE CARRÉE з вінтажним дизайном та відновленим механізмом Альпіна. В Україні їх поки немає, але хто знає, може ще з’являться. Тож пропоную слідкувати за перебігом подій в Альпіні, а мені час вигадати, чим я буду дивувати вас наступного разу. До речі, якщо випуск вам сподобався, не забудь поставити вподобайку або залишити коментар.

Фанат годинників та автор блогу Юля